Hartum’da yaşayan Türklerle bir araya geldi.

1248

Sudan’ın yeni Ankara Büyükelçisi olarak atanan Kordofani, başkent Hartum’da yaşayan Türklerle bir araya geldi.

Sudan’ın yeni Ankara Büyükelçisi Yusuf el-Kordofani, başkent Hartum’da yaşayan Türklerle bir araya geldi. Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Hartum Koordinatörü Celalettin Güngenci, Türk iş adamları ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri özel toplantıda bir araya gelirken, taraflar bilgi alışverişinde bulundu.
Kordofani, Türkiye’ye büyükelçi olarak atanmaktan duyduğu memnuniyeti anlatırken, “Tarih boyunca Türkiye ve Sudan ilişkileri her daim iyi olmuştur. Karşılıklı güven, dostlar arası ticarete de yansımıştır. Önümüzdeki aylarda Sudan’a uygulanan ambargonun kalkmasıyla birlikte Türkiye ile ilişkilerimiz daha da artacaktır. En kısa zamanda göreve başlayarak, iki ülke arasındaki kardeşlik köprüsüne katkıda bulunmak istiyorum.” ifadelerini kullandı.

Türk-Sudan İşadamları Derneği Başkanı Mehmet Çetinsoy, Kordofani’ye yeni görevinde başarılar dileyerek, ”Sudan’daki Türkleri yakından tanıyan birinin Türkiye’ye büyükelçi olarak atanması bizleri fazlasıyla memnun etti. Büyükelçi Kordofani’nin özverili çalışmalarıyla, iki ülke arasındaki kardeşlik hukuku daha da gelişecektir.” dedi.
Büyükelçi Osman Eldirdieri el-Mübarak Ali’den görevi devralacak Kordofani’nin, bu içerisinde Ankara’daki görevine başlaması bekleniyor.